Když ti zemře někdo blízký

Proč ti někdo umřel?

Každému z nás se stalo nebo stane, že mu během života zemře někdo, koho má rád. I když víme, že na světě není nikdo napořád, na smrt nejsme nikdy připraveni.

Co cítíš, když ti někdo zemře?

Někdo přestane mluvit a jen pláče, někdo křičí, jiný zase nepláče vůbec a vypadá to jako by mu všechno bylo jedno. Každý svůj smutek dává najevo jinak a nic z toho není špatně. Určitě se ti stýská a občas se cítíš sám. Je důležité svoje pocity v sobě nedusit a dát smutek najevo.

Jak se k tobě chová okolí?

Může se stát, že se ti tvoji kamarádi začnou vyhýbat nebo se s tebou přestanou bavit. Lidé často nevědí, jak se mají chovat k člověku, kterému zemřel někdo blízký. Bojí se, aby ti neublížili. Co dělat? Můžeš se jim svěřit a vysvětlit jim, že je potřebuješ a chceš s nimi mluvit o tom, co se stalo.

Proč vzpomínat?

Vzpomínání nám pomáhá být nablízku člověku, který už zemřel. Můžeš si vybavit, jak vypadal, mluvil, co měl rád nebo třeba společně prožité chvíle. Nejčastěji chodí lidé na zemřelého vzpomínat na hřbitov. Tam za něj zapalují svíčky a na jeho hrob pokládají květiny. Vzpomínat ale můžeš kdykoliv a kdekoliv.

Více informací najdeš v Desateru pro děti.