Desatero pro děti, kterým zemřel někdo blízký

1. Můžeš si dovolit být smutný

Když nám někdo blízký umře, každý z nás se cítí jinak. Je normální, že jsi smutný. Každý z nás dává svoje pocity najevo jinak. Někdo brečí a chce být sám a jiný zase potřebuje být se svými kamarády a chvíli nemyslet na to, co se stalo. Nic není špatně.

2. Dělej, co cítíš

Je možné, že tě napadá spousta otázek. Neboj si promluvit o tom, co tě trápí nebo zajímá s někým komu, důvěřuješ.

3. Neboj se zeptat

Neboj se dělat věci, které ti pomáhají překonávat smutek. Můžeš malovat, sportovat, hrát si s kamarády, prostě dělat, co tě baví. Možná to nepůjde hned, ale časem se třeba vrátíš k věcem, které jste dělali rádi společně, anebo si najdeš něco nového, co tě bude bavit.

4. Můžeš se svěřit

Když se podělíš o svůj smutek, může se ti ulevit. Někdo potřebuje delší dobu na to, aby o smrti dokázal mluvit. Když se na to ještě necítíš, tak vyčkej, až přijde ten správný čas. Lidem se často uleví, když můžou mluvit o tom, co cítí a co je trápí.

5. Vyjádři, co cítíš

Po ztrátě blízkého člověka můžeš zažívat spoustu různých pocitů. Třeba smutek, strach, zlost, úzkost, vinu, zmatek a mnoho dalších. Může se také stát, že necítíš nic. Neboj se, i to je normální. Je dobré své pocity nějakým způsobem vyjádřit a nemusí to vždy být jen slovy. Někomu pomůže se vyplakat nebo si s někým popovídat, ale můžeš zkusit i psát, kreslit, tančit, křičet, sportovat, zkrátka dělat věci, při kterých se cítíš líp.

6. Vzpomínej

Pokud ti zemřelý člověk chybí nebo máš strach, že zapomínáš, jak vypadal a jiné důležité věci o něm, můžeš si ho různými způsoby připomínat. Třeba tím, že vytvoříš vzpomínkové album, kam si nalepíš jeho fotku a všechno ostatní, co ti ho připomíná. Taky můžeš navštěvovat jeho hrob a zapálit svíčku nebo si o něm povídat s někým, kdo ho taky znal.

7. Nejsi sám

S tvým trápením ti mohou pomoci lidé z tvého okolí – rodina, kamarádi nebo třeba paní učitelka. Pokud chceš, svěř se jim. Svěřit se můžeš i ostatním lidem na našem diskuzním fóru.

8. Řekni, co si myslíš

Může se ti zdát, že na tebe dospělí neberou ohled. Je možné, že ani se i oni teprve snaží situaci pochopit a nejsou si jistí, co mají dělat. Neboj se říct, co by sis přál nebo co potřebuješ.

9. Rozluč se

Rozloučení se zemřelým člověkem je důležité. Způsobů, jak se rozloučit, je mnoho. Jeden z nejčastějších je pohřeb nebo smuteční rozloučení s rodinou. Ale pokud se ho nemůžeš a/nebo nechceš zúčastnit, nevadí. Můžeš si vytvořit i svůj vlastní rituál, jak se rozloučit se zemřelým. Třeba zapálit svíčku, složit básničku nebo písničku, nakreslit obrázek, nebo se někde posadit a jen tak vzpomínat.

10. Dělej, co tě baví

Smrt blízkého člověka je velmi smutná. Neznamená to ale, že už nikdy nemůžeš být šťastný. Nemusíš se cítit špatně za to, že se znovu směješ, hraješ si a děláš věci, při kterých jsi spokojený a veselý. Zesnulý by se za to na tebe určitě nezlobil – naopak.